Ye

Milano’da Baş Döndüren Lezzet Durakları

Haziran 7, 2017

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

İtalya’nın hangi bölgesine giderseniz gidin, İtalya odaklı her seyahatin en temel konusu yemek oluyor kuşkusuz. Her yeni güne bugün nerede ne yesek diye gözlerinizi açıyorsunuz. Günün en güzel anı yemek yediğiniz an oluyor. Sanki gördüğünüz tüm güzellikleri yemek yerken sindiriyor, tadına varıyorsunuz. Bol bol yiyeceğinizi bildiğiniz bir seyahatin öncesinde de nerede yemeliyim diye uzun araştırmalara giriyorsunuz. Ben de 3 günlük Milano seyahatimiz için en güzeli nerede yenir diye uzun uzun araştırdım. Bulduğum ve içime sinen önerilerin bir kısmını zaman kısıtlı olduğu için eledim. Ve deneyebildiklerimi sizlere de fikir vermesi için derledim. İşte yemelere doyamayacağınız lezzetler ve bunları deneyebileceğiniz en iyi adresler.

Luini

İddia ediyorum Luini en az Milano kadar ünlü. Milano’da ne yenir? Nerede yenir diye aramaya başladığınızda karşınıza ilk çıkan sonuçlardan biri Luini‘nin Panzerotti’si. Panzerotti içerisinde farklı dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan bizdeki pişiye veya puf böreğine benzer bir lezzet. Milano’da panzerotti için en iyi ve en doğru adresi ise Luini. Özellikle mozarella ve domatesli olan klasiğini mutlaka denemelisiniz. Duomo yakınlarında Rinascente’nin sokağında yer alıyor. Panzerotti’nizi alıp sokakta kendinize bir köşe seçin ve bu lezzetin keyfine varın. Domatesin, mozarellanın tazeliğine, kokusuna ve lezzetine inanamayacaksınız.

Via Santa Radegonda, 16, 20121 Milano, İtalya

Spontini

Eğer İtalya sınırları içindeyken pizza yemeden duramam, ben tam bir pizza canavarıyım diyorsanız bunun için en doğru adres ise Spontini. Yine Luini’nin bulunduğu sokağa girin. Sokağın bitiminde Spontini’yi göreceksiniz. Denediğinize kesinlikle değecek.

Via Santa Radegonda, 11 20121 Milano

Princi

Yine hamurdan gidersek cennete düştüm galiba diye sayıklayacağınız bir diğer adres ise Princi. Aslında bir fırın olarak başlayan Princi’de bugün pizza’dan tatlıya, yemekten, kahveye herşeyi bulabiliyorsunuz. Üstelik gerçekten çok ama çok lezzetli. Yereller genellikle ekmek almak için uğrasa da Princi hem kahvaltı hem de günün her saati birşeyler atıştırmak için ideal. Özellikle Buffalo Mozarellalı pizzası ef-sa-ne! Bir tane yiyorsunuz anında gidip bir tane daha alıyorsunuz. Araştırmalarım sırasında tiramisu konusunda da başarılı olduklarını duydum. Ama biz gittiğimizde tiramisuları bitmişti deneyemedik siz bulursanız mutlaka deneyin. Yorumlarınızı da bizimle paylaşın. Pizzalarının fiyatı 6 – 6 buçuk Euro civarlarında. Tatlılar da yine 5- 6 Euro civarlarında.

Piazza XXV Aprile, 5

Ratana

Milano’ya gelmişken buraya özgü safranlı risotto ve osso buco’yu denemeden dönmek olmaz. Osso buco dana incikten yapılan uzun uzun pişirilen ve yanında ekürisi safranlı risotto ile servis edilen Milano’ya özgü geleneksel bir yemek. Peki nerede yiyelim osso bucomuzu derseniz önereceğim yer Ratana olacak. Ambiansı, ortamı keyifli, garsonlar ilgili, lezzet de tescilli. Porsiyonu da bol. Eğer çok aç değilseniz bizim gibi tamamını bitiremeyebilirsiniz bile. Osso buco dışında diğer yemeklerini de deneyebilirsiniz, biz geleneksel bir lezzet denemek istediğimiz için osso buco con risotto söyledik. Ama diğer yemekleri de rağbet görüyordu. Rezervasyon yapmadan gitmeyin. Çünkü genellikle her daim dolu. Yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Fiyatlara gelirsek ortanın biraz üstü olabilir. Fikir vermesi açısından birkaç fiyat paylaşmak istiyorum. Risottolu Osso buconun fiyatı 30 Euro. Yemekten önce bir kokteyl alırım diyorsanız 8- 10 Euro civarlarında. Yani kişi başı 40- 50 Euro’ya kalkacağınızı düşünerek hazırlıklı olabilirsiniz.

Via Gaetano de Castillia 28 Milano

Dry

Dry Milano’nun in’lerinden. Via Solferino ve Viale Vittorio Veneto’da olmak üzere iki şubesi bulunuyor. Benim önerim Via Solferino’daki şubesini ziyaret etmeniz olacak. Hem kokteyl bar hem de pizzeria olarak hizmet veren Dry loş ve samimi ambiansı ile keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Lezzetlere gelince Dry’da özellikle pizza ve bruschetta çeşiterinden denemelisiniz. Gerçekten lezzetli. Ama kokteyl konusunda da oldukça iddialılar. Mutlaka denemelisiniz. Kararsız kalırsanız nasıl bir lezzet istediğinizi söylerseniz garsonlar güler yüzle yardımcı olacaklardır. Kokteyl konusunda zevkler çok değişkendir biliyorum ama ben yine de size Hugo’yu tavsiye etmek istiyorum. Deneyin bence beğeneceksiniz. Negroni’ye benzer bir lezzet ama daha fresh diye anlatabilirim. Dry ile ilgili mutlaka dikkat etmeniz gereken şey rezervasyon. Evet rezervasyon yapmadan giderseniz yer bulmanız neredeyse imkansız gibi görünüyor. Çünkü o kadar popüler ve in bir mekan.

Via Solferino, 33, 20121 Milano, İtalya

Cioccolatti İtaliani

Biraz da dondurma diyenleri böyle alalım. Yine Duomo yakınlarında, Luini’nın karşı komşusu olan Cioccolattini’yi sizlere tanıtmak istiyorum. Yine bol kuyruklu bol beklemeli bir 10- 15 dakika içerisinde lezzetli mi lezzetli bir dondurmaya kavuşuyorsunuz. Özellikle külahın dibine veya seçtiğiniz küllah türüne göre ayrı minnoş bir küllahta dondurmanızın üzerine konan erimiş çikolata olayı efsane. Instagram‘lık dondurma fotoğrafı isteyenler için doğru adreslerden biri. Sıcak çikolatasının da çok iyi olduğunu duydum. Kış aylarında Milano’ya gidenler sıcak çikolatasını da deneyebilirler.

Via S. Raffaele, 4, 20121 Milano, İtalya

Caffe Cacao Botega

Şimdi kısa bir kahve molası. Nerede mi? Corso Garibaldi’de yürürken karşısınıza çıkan Botega Caffe Cacao’da. Sevimli, enerjik bir dükkan, leziz kahve ve tatlı çeşitleri ile yüzünüzü güldürecek bir mola mekanı. O kadar çeşit arasından kahvenizi seçmek kolay olmasa da sonuçta pişman olmayacağınız kesin. Kahvelerin sunumu ve lezzeti gülümsetiyor. Kağıt bardakların kenarları çikolataya batırılıyor, tahta kaşıklar da aynı özenle çikolataya batırılıp servise hazır hale getiriliyor. Böyle minnoş sunum mu olur? Sadece bu sunumu izlemek için bile buraya uğrayabilirsiniz. İncelikle ve aşkla yapılan herşeyin güzel ve farklı olduğunu bir kez daha görüyorsunuz. Biz kahve çeşitlerinden amaretto’yu denedik. Ama her çeşit birbirinden güzel ve kafa karıştırıcı.

Corso Garibaldi, 12 20121 Milano

Kahve içtik, yemek yedik, sokak lezzetlerini de denedik, tatlılarımızı, dondurmalarımızı da yedik. Peki nerede aperitivo yapabiliriz diye soruyorsunuz muhtemelen. O zaman sizleri buraya alalım. Aperitivo ile ilgili yazımda mekan önerilerini ve aperitivo tecrübelerimi bulabilirsiniz.

3 likes

Author

Your email address will not be published.