Ye

Milano’da Aperitivo Yapabileceğiniz En İyi Mekanlar

Haziran 9, 2017

Etiketler:, , , , , , , ,

Kuzey İtalya’nın en güzel geleneklerinden biri kesinlikle ‘aperitivo’. Nedir aperitivo? İnsanların genellikle 18:00 – 21:00 saatleri arasında bir araya gelerek, sosyalleşmeleri, birşeyler içmeleri  ve sohbet etmeleri  üzerine dayalı bir aktivite. Bir nevi ‘happy hour’ gibi. Ama kesinlikle çok çok daha fazlası. Öncelikle happy hour’da olduğu gibi indirim uygulanmıyor. Bunun yerine daha güzel birşey yapılıyor içkini alıyorsun yanına mekandan mekana değişen atıştırmalıklar ikram ediliyor. Kimi yerde bu iş o kadar abartılıyor ki ara sıcaklardan ana yemeklere kadar geniş bir yelpazeye uzanan ikramlar ile aperitivo bayağı kapsamlı bir akşam yemeğine dönüyor. Bence aperitivo İtalya denince akla gelen o hoşluğun, aktiviteye bürünmüş hali. Kesinlikle keyif, kesinlikle gülümseme, kesinlikle dolce vita demek. Milano’ya gittiğinizde mutlaka kendinizi bu geleneğe teslim etmelisiniz. İnanın keyif alacaksınız.

Milano’da aperitivo için sayısız alternatif bulabilirsiniz. Ama en iyi birkaç mekandan bahsetmek sizin seçenekler arasında boğulmanızın önüne geçecektir diye düşünüyorum.

Mag Café

Milano’da keyif yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri kuşkusuz ki kanallar bölgesi Navigli. Biraz su, biraz huzur ve romantizm…Saatleri burada eritebilir, Milano’da değil de küçük bir kasabadaymışsınız gibi hissedebilsiniz.

Navigli’ye gelmişken bu keyifli ortamda aperitivo da yapayım derseniz. Ki bence demelisiniz. Sizi hemen Mag Café’ye alalım. Özellikle keyif temalı bir aperitivo yapacaksanız ve ardından da yemek için başka bir rezervasyonunuz varsa Mag Café sizin için biçilmiş kaftan. Çok keyifli bir menüsü var. İçerisinde biraz kaybolup, ardından içki siparişinizi verebilirsiniz. Karar vermekte zorlanırsanız güler yüzlü ekibi hemen yardımınıza koşacaktır. Nasıl birşey istediğinizi tarif etmeniz yeterli olacaktır. Negroni severler için bir uyarım olacak Mag usulu Negroni gerçekten son derece acı ve sert. Eğer daha yumuşak birşeyler seviyorsanız tavsiye etmem.

İkramlara gelirsek, grisini, peynir, jambon, salam gibi lezzetlerden oluşan hafif bir tabak sunuyorlar. Bittikçe de yenileniyor. Bir de cips. Tam yemek öncesi mideyi hazırlamak için ideal atıştırmalıklar. Ne fazla ne de az. Burada kanalı, kanalda yürüyen insanları, bisiklete binenleri, kanoya binenleri izlerken gerçekten ruhunuz dinleniyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Rita

Mag Café’ye bir alternatif ararsanız yine Navigli’de bulunan Rita’ya da uğrayabilirsiniz. Rita da Navigli’de sıklıkla tavsiye edilen mekanlardan biri. Biz bir günümüzü Navigli’ye ayırdığımız ve o günün akşamında başka bir yerde yemeğe gittiğimiz için Rita’yı deneyimleyemedik. Ama sizing de listenizde olsun. Deneyenler olursa tecrübelerini paylaşabilir.

Deseo

Bana öyle bir yer söyle ki, ikramı bol olsun. Çatlayana, patlayana kadar yiyeyim. Akşam yemeğini düşünmeyeyim diyenler için cennete düştüm galiba dedirtecek bir mekan var sırada. Deseo. Hem son derece popüler. Hem de güzel, keyifli bir mekan. İstediğiniz içeceği söylüyorsunuz. Masada peşin olarak ödüyorsunuz. Ardından içerideki açık büfeden istediğinizi tabağınıza dolduruyor ve çatlayana kadar yiyorsunuz. Soğuk lezzetlerden, ara sıcaklara, ana yemeklerden tatlılara geniş bir açık büfe seçeneğiniz var.  Yeme içme odaklı bir aperitivo için gerçekten ideal bir alternatif.

Dry

milano aperativo mekanları.

Eğer kokteyller odağınızda olacaksa, güzel bir ortamda, farklı ve güzel kokteyller denemek istiyorsanız doğru adres Dry. İçeriye girdiğinizde loş ama zarif bir dekorasyon sizi karşılıyor. İsterseniz bar kısmında sadece kokteyllerin tadına bakabilir, isterseniz de içeride pizzeria kısmında birşeyler yiyebilirsiniz. Ve kokteyliniz yiyeceğiniz pizzalara bruschetta’lara eşlik edebilir. Tercih sizin. Burada Negroni severler için ve fresh ve çok sert olmayan orta kıvamda bir tat arayanlar için önereceğim kokteyl kesinlikle Hugo olacak. Ben çok memnun kaldım. Size uygun kokteyle karar verirken de danışmaktan çekinmeyin. Sevdiğiniz baz içkilere ve tatlı veya ekşi isteğinize göre size uyacak kokteyli öneriyorlar.

Radetzsky

Şehrin en popüler barlarından biri de Radetzsky. Her daim kalabalık ve canlı. Aynı akşam birkaç yer deneyimlemek istiyenler için ideal. İçkinizi alıp ayaküstü içebilir ve devam edebilirsiniz.

Cherizio 7

Biraz daha havalı biraz daha hip bir arayış içerisindeyseniz Cherizio 7‘yi deneyebilirsiniz. Terasında yer alan havuzda oldukça eğlenceli partilere de ev sahipliği yapan Cherizio 7 farklı ve keyifli bir aperitivo deneyimi olabilir. Biz günümüz kısıtlı olduğu için burayı deneyimleyemedik. Ama bir dahaki sefer mutlaka görmek üzerre not ettik.

 

2 likes

Author

Your email address will not be published.