Gez

Portofino Gezi Notları

Temmuz 10, 2017

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Aşkı Portofino’da bulur musunuz bilmem ama bolca huzur bulacağınız kesin.  O yüzden ister aşkınızı alın gidin, ister aşkı bulmaya gidin ama Portofino’ya mutlaka gidin. Adına şarkılar yazılmış, o şarkı tüm dünyada dillere dolanmış, şanı büyük, kendisi küçük bir İtalyan sahil kasabası Portofino. Lüks tekneleri, şık butikleri, sevimli dar sokakları ve rengarenk evleri ile adeta bir masal kasabası. Eğer sizin de hayalinizde bu masalın kahramanı olmak varsa planları yapmadan önce Portofino notlarına göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Portofino’ya nasıl gidilir?

Portofino’ya en yakın havaalanı Genova’dadır. İsterseniz uçuşunuzu direkt Genova havalimanına gerçekleştirebilirsiniz. Ya da Milano’ya uçabilir ve Milano’ya da bir iki gün ayırdıktan sonra tren ile Genova’ya doğru uzanabilirsiniz. Tercih sizin. Biz seyahat planımızı biraz daha geniş tutarak Milano, Como Gölü, Genova, Portofino ve Cinque terre’yi de içine alan bir rota belirledik. Bu nedenle Genova’ya Milano’dan trenle geçtik. Merak edenler için Milano’dan Genova’ya tren biletleri kişi başı 21.50 Euro. Yolculuk ise 1,5, 2 saat sürüyor.

Genova’dan Portofino’ya ulaşmak içinse birkaç farklı alternatif bulunuyor. İsterseniz tren ile Santa Margherita Ligure’ye gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Biletler kişi başı 3.60 Euro. Buradan da 15 dakikalık bir otobüs yolculuğu veya limandan teknelerle yapacağınız 20 dakikalık tekne yolculuğu ile Portofino’ya ulaşabilirsiniz. Santa Margherita’dan Portofino’ya gidiş dönüş tek kişilk otobüs bileti ise 5 Euro. Bir diğer alternatif tren ile Camogli’ye gitmek. Bu yolculuk daha uzun sürüyor. Ama farklı bir yeri daha görmek ve seyahat planınıza eklemek isterseniz tercih edebilirsiniz. Camogli’den de yine deniz ulaşımı ile Portofino’ya ulaşabilirsiniz. Son olarak Genova limanından deniz yolculuğu ile direkt Portofino’ya gidebilirsiniz. Biz ilk seçeneği tercih ettik ve hiç zorlanmadık, herhangi bir aksilik de yaşamadık.

Bir de araba kiralama seçeneği var tabi ki. Ama Portofino’da özellikle yüksek sezonda park sıkıntısı  yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sadece Portofino için araba kiralamanızı önermem. Tabi birden fazla yere uğrayıp, geze geze ilerleyeceğim diyorsanız düşünebilirsiniz.

Portofino’da ne yapılır?

Portofino’da bana kalırsa yapılacak en güzel şey keyif. O nedenle Portofino’yu diğer şehirleri gezdiğinizden biraz daha farklı gezmenizi öneririm. Nasıl mı? Bir kere o temponuzu düşürün, bir yere yetişmiyorsunuz. O haritaları, not defterlerini kaldırın. Kameralar kalabilir. Çünkü bu güzelliği kesinlikle kaydetmek isteyeceksiniz. Portofino’dan sonra nereye gideceksiniz, yarın kaçta kalkacaksınız bırakın tüm bu düşünceleri. Yalnızca an’a odaklanın. Ve ağır adımlarla Portofino’nun ara sokaklarında kaybolun. Renkli evlerini, labirent gibi dar sokaklarını keşfedin. Şarkılar söyleyin. O şarkılardan biri mutlaka I found my love in Portofino olsun. Sonra limana geçin. Zaten durduğunuz noktadan bütün limanı görebilirsiniz. Gözünüze kestirdiğiniz bir noktada durun. Ve renkli evleri, turistlerin yüzlerindeki ifadeyi, yerlilerin rutinini, son derece ihtişamlı tekneleri, bu güzellikleri kaydetmeye çalışan insanları izleyin. Ne muhteşem bir an değil mi? O anı hafızanıza kaydedin.

Castello Brown Kalesi

Portofino’yu bir de yukarıdan izlemek için tepede yer alan Castello Brown Kalesi’ne çıkın. Kişi başı 5 euro ile bu masalsı güzelliği bir de yukarıdan izleyin ve tabi ki anı ölümsüzleştirmek için onlarca açıdan kaydedin. Kale 17. yy’da Cenevizliler tarafından savunma amacıyla inşa edilmiş.

San Giorgio Kilisesi ve Feneri

Portofino’ya gelmişken görmeniz gereken bir diğer yer ise yine bir tepe üzerinde bulunan San Giorgio Kilisesi ve Feneri. İşte Portofino’da hepi topu bu kadar çaba sarf etmeniz yeterli. Gerisi hep keyif, hep mutluluk. Şimdi sıra en güzel kısma geldi. Tabi ki yemek ve içmek.

Portofino’da Yeme İçme

Portofino pahalıdır, yemeyin, içmeyin laflarına kulaklarınızı tıkayın. Bir kere gelmişsiniz bu masal kasabasına ve bu kasabada yapılacak en güzel şey keyifken yemeyip içmeyip ne yapacaksınız? Tabi ki yiyeceksiniz. Tabi ki içeceksiniz.

Şimdi öncelikle çok ucuz olmadığını ben de belirtmek isterim. Ama siz yeme içmeyi abartmadığınız sürece fiyatlar da çok abartı değil. Şöyle bir kıyaslama yapalım Milano’da güzel bir yemeğe ne kadar ödüyorsanız burada da onun 10 euro fazlasını ödersiniz. Ama tabi ki nerede ve ne yediğinize bağlı. İsterseniz birer aperitivo söyler ve atıştırmalıklarla yetinirsiniz. İsterseniz pizza, makarna veya deniz mahsülleri söylersiniz. Her ne isterseniz limanda yer alan cafe veya restauranlarda bulabilirsiniz. Önemli olan yavaşlamak ve o anın tadını çıkarmak.

Portofino’da Alışveriş

Portofino’ya gelmişken birbirinden güzel butiklere ve dünyaca ünlü markaların mağazalarına da göz atmadan olmaz. Butiklerden güzel parçalar bulabilirsiniz. Hediyelik eşya,magnet arayanlar için de küçük dükkanlar bulunuyor. Portofino’dan küçük bir hatıra götürmek isterseniz göz atmakta fayda var.

Portofino’da Konaklama

Portofino çok küçük ve ünlü bir sahil kasabası olduğu için, burada bulunan az sayıdaki otelin fiyatı da dudak uçuklatacak cinsten. O nedenle balayı veya özel bir tatil için gelmiyorsanız Portofino’da konaklamanızı önermem. Zaten burada yapılcak şeyler için bir gün yeter de artar bile. Alternatif olarak Santa Margherita’da veya Genova’da konaklayabilirsiniz. Ve Portofino’ya günübirlik bir gezi yapabilirsiniz.

Portofino’da Denize girilir mi?

Portofino’nun içinde malesef denize grime imkanı bulunmuyor. Ama biraz ilerlediğinizde sahil şeridinde bir iki tane plaj bulunuyor. Eğer denize girmeden olmaz diyorsanız bu plajlardan birini deneyebilirsiniz. Bir de Portofino’dan motorla geçebileceğiniz San Fruttoso koyu var. Genova- Cinque terre arasındaki bölgede en iyi denizin burada olduğu söyleniyor. Koya karadan ulaşım yok. Eğer yaz mevsiminde geliyorsanız San Fruttoso’ya da zaman ayırabilirsiniz.

3 likes

Author

Your email address will not be published.