Gez

Noel’de Almanya: Düsseldorf

Aralık 25, 2017

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Yeni yıl ruhunu en güzel yaşayabileceğiniz yerlerden biri Almanya. Rengarenk, ışıl ışıl sokaklar, Noel pazarları, sıcak şarap, sokak lezzetlerinin sizi çağıran kokusu…Dönme dolaplar, atlı karıncalar… Sizi çocukluğunuza götürecek ayrıntılar… Gerçeklere bir süre ara verip bu masal dünyasında birkaç günlük bir yolculuğa var mısınız? Öyleyse sizi Almanya’nın Düsseldorf şehrine götürüyorum. Adını belki de hiç duymadığınız bu güzel şehir size beklediğinizden çok daha fazlasını verecek, yüzünüzü gülümsetecek ve mutlaka tekrar gelmek üzere ayrılacaksınız bu şehirden.

Düsseldorf’a Nasıl Gidilir?

Düsseldorf’a birçok havayolu şirketinin direkt seferleriyle 3 saatlik bir uçuşun sonunda varabilirsiniz. Biletinizi erken alırsanız oldukça uygun fiyatlarla uçmanız da mümkün.

Ne zaman gidilir?

Aklınıza ne zaman eserse ilk uçağa atlayıp gidebilirsiniz desem abartmış sayılmam. Düsseldorf yılın her anı size alternatifler sunabilecek bir şehir. Eğlenceden alışverişe, festivalden, doğa aktivitelerine ne ararsanız Düsseldorf’ta var. Ancak yeni yıl zamanı bambaşka bir çehreye büründüğünü kabul ediyorum. Siz ilk tanışmanızı yeni yıl döneminde yapın sonra zaten yolunuz tekrar düşecektir bu şehre.

Nerede Kalınır?

Düsseldorf konaklama açısından sayısız alternatif sunan bir şehir. Ancak şehirde fuar alanı da olduğundan ve dönem dönem fuarlar nedeniyle konaklama yoğunluğu yaşandığından kalacak yer konusunda elinizi çabuk tutmanız alternatif açısından sizi rahatlatacaktır. Bölge olarak önerim ise Königsallee ve Altstadt civarında konaklamanız olacaktır. Bu sayede şehrin en hareketli bölgelerine yürüme mesafesinde olursunuz. Königsallee’de alışveriş yapıp, otelinize bırakıp yeniden şehrin sokaklarına karışabilirsiniz. Ya da yürümekten yorulup otelinizde vereceğiniz kısa bir moladan sonra akşama hazır bir şekilde odanızdan çıkabilirsiniz.

Biz otel olarak Königsalle’de bulunan Leonardo Royal oteli tercih ettik ve kesinlikle memnun kaldık. Hem havaalanından ulaşımınız açısından hem de şehrin gezilecek lokasyonlarına ulaşım açısından mükemmel konumda diyebilirim.

Noel Pazarları

Yeni yıl döneminde gidiyorsanız zamanınızın büyük bir kısmını noel pazarlarına ayırmalısınız. Şehrin farklı bölgelerinde kurulan bu pazarlarda sokak lezzetlerinin tadına bakabilir, hediyelik eşyalar bulabilir, sıcak şarap içip ısınabilir ve sosyalleşebilirsiniz. Tabi ki noel pazarlarının sundukları bunlarla sınırlı kalmıyor. Buz pateni mi yapmak istiyorsunuz? Pazarlarda kurulan pistlerde eğlenceli ve unutulmaz bir tecrübe yaşabilirsiniz. Ya da biraz adrenalin! Haydi sizi Rhein nehri kenarına kurulan dev dönme dolaba alalım. Bir de şehre ve noel ruhuna yükseklerden bakın. Yok benim yükseklik korkum var derseniz sizi de atlı karıncaya alalım ve çocukluğunuzda küçük bir yolculuğa çıkaralım ne dersiniz?

Noel pazarlarında sıcak şaraba doymadan, tazecik ve sıcacık hazırlanan kreplerden yiyip yaramazlık yapmadan, farklı aromalarla lezzetlendirilen sıcak bademlerden bir külah yaptırıp sokaklarda yiyerek dolaşmadan, ufak tefek hediyelikler almadan, çok gülüp çok eğlenmeden Düsseldorf’tan dönmeyin.

Düsseldorf Noel pazarları şehrin birçok farklı bölgesinde kuruluyor. Altstadt, Königsallee, Heinrich Heine Platz, Schadowstraße bunlardan yalnızca birkaçı. Nerelerde kurulduğunu ve sizleri hangi bölgelerde nelerin beklediğini öğrenmek için güncel olarak www.weihnachtsmarkt-duesseldorf.com web sitesinden gitmeden önce kontrolünüzü yapabilirsiniz.

 

Fernsehturm

Düsseldorf’a kadar gelip şehrin simgesi haline gelen 240,5 Metre yüksekliğindeki televizyon kulesine çıkmadan dönmek olmaz. Televizyon kulesinden Medienhafen, Altstadt, Hofgarten, Königsalle ve Rhein nehrine yükseklerden bir bakış atabilirsiniz. Dilerseniz kulenin üst katında bulunan restoranda bir akşam yemeği yiyebilir veya cafe bölümünde kahvenizi yudumlarken şehri seyre dalabilirsiniz. Restoranda yemeğinizi yerken saat başı dönen kule sayesinde farklı manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Altstadt

Altstadt şehrin kalbi olarak tabir edebileceğimiz Düsseldorf’un en hareketli bölgesi. Dünyanın en uzun barı ünvanını taşıyan yüzlerce birahane ve bara ev sahipliği yapan Altstadt’a mutlaka zaman ayırmalısınız. Burada Almanların yüzlerce çeşit birasının tadına bakabileceğiniz sayısız mekan bulabilirsiniz. Bu bölgeye özgü ‘alt bier’ denemeden dönmek de olmaz.

Königsallee

Königsallee birçoklarının Düsseldorf’u sevme ve Düsseldorf’a gelme sebebi bile olabilir. Özellikle alışverişi seviyorsanız yaz, kış, noel demeden kendinizi burada ödüllendirebilirsiniz. Geniş cadde üzerine sıralanmış dünyaca ünlü markaların mağazaları, butikler, sizi kendine çekecek herşey burada var. Caddede yürüyen insanlardan yayılan parfüm kokusu ve sokakların ışıltısı sizi eğlendirecek. Königsallee’de yeme içme konusunda da oldukça şık alternatifler bulabilirsiniz.

 

 

 

0 likes

Author

Muge Muslu

Your email address will not be published.