Gez

Milano Ulaşım Rehberi

Haziran 5, 2017

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Milano’ya ayak bastığınız andan, bu şehirden ayrılırkenki son saatlerinize kadar ulaşımı kafanıza takmadan şehrin tadını çıkarabilmeniz için Milano’da ulaşım ile ilgili en temel bilgileri, tecrübelerimi ve ipuçlarını sizler için derledim. Ulaşımı çözmeye ayıracağınız zamanı bir Spritz Aperol daha içmeye ayırın, efendim bir pizza daha yiyin, bir makarna daha hüpletin istedim. İşte Milano’da ulaşım ile ilgili hayat kolaylaştıran ipuçları!

Milano’da Ulaşım

Milano ulaşım konusunda rahat edeceğiniz bir şehir. Bir kere düz ayak olduğu ve görülecek yerler nispeten birbirine yakın olduğu için birçok yeri yürüyerek de keşfedebilirsiniz. Yürümenin zorlayacağı mesafelerde ise gelişmiş metro ağı kesinlikle kurtarıcınız olacak. Bunun yanı sıra otobüs ve tramvay gibi seçenekleriniz de var. Ama hem hızlı olması hem de birçok noktaya ulaşım imkanı bulunması nedeniyle biz en çok metroyu tercih ettik size de tavsiye ederim.

Yürümek dışında alternatifiniz metro olacak ise en önemli tavsiyem bir ulaşım haritası edinmeniz. Böylece sırtınız yere gelmez. En sadık dostunuz bu harita olabilir. Böylece yanlış yöne veya yanlış hatta binme riskinden de kurtulursunuz. Bu da size zaman kazandırır. İkinci tavsiyem ise gün içerisinde 2 kereden fazla metroyu kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle günlük bilet almanız olacak. İnsanda küçük çaplı bir rahatlama hissi yarattığı doğru. Metrolarda tek yön tek kişilik biletlerin fiyatı 1.50 Euro, günlük biletin fiyatı ise 4.50 Euro. Biletleri metro istasyonlarında yer alan makinalardan veya yine metro istasyonlarındaki büfelerden alabilirsiniz. Seyahatiniz daha uzun süreli olacaksa Milano kart da alabilirsiniz. Böylece Milano Kart’a müzelerde, restoranlarda ve birçok alanda uygulanan indirim ve önceliklerden de faydalanabilirsiniz. Metroya binerken turnikeye biletlerinizi okutuyorsunuz ve geçiyorsunuz. Günlük bilet aldığınızda kimi zaman manyetiğinde bozulma meydana gelebiliyor ve makina okumuyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız endişe etmeyin görevliye gösterebilirsiniz. Biletinizi kontrol edip, turnikeyi açıyor.

Metro demişken Milano’da 4 renkte metro hattı bulunuyor. Yeşil, Sarı, Kırmızı ve Lila. Gideceğiniz yere ulaşmak için bu hatlar arasında aktarma yapmanız gerekebiliyor. Bunun için de harita büyük kolaylık.

Şehirler Arası Yolculuk

Milano dışında bir yere seyahat edecekseniz bunun için Milano Centrale’yi yani Milano’nun ana tren istasyonunu kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca Cadorna veya Porto Garibaldi istasyonlarından da şehirlerarası ulaşım bulunmakla birlikte en çok seçenek Milano Centrale’den. Milano Centrale son derece büyük bir tren istasyonu. İçerisinde kendinizi kaybetmeniz, nereye gideceğinizi bulmaya çalışırken fazlaca zaman kaybetmeniz ve tren saatini kaçırmanız olası. O nedenle tren istasyonuna geldiğinizde vakit kaybetmeden bir üst kata çıkın. Burada Trenitalia bilet makinalarını göreceksiniz. İstediğiniz bileti gideceğiniz durağı saati ve tarihi girerek kendiniz makinalardan alabilirsiniz. Eğer biletinizi nakit alacaksanız makinanın cash haznesi olup olmadığını kontrol edin. Bazı makinalardan sadece kart ile işlem yapabiliyorsunuz. İşlemin sonuna geldiğinizde bunu fark etmeniz bütün işlemi baştan yapmanıza neden olabilir. Bu da ekstra zaman kaybı demek.

Bilet kısmını hallettiyseniz eğer şimdi bir kat daha çıkın. İşte trenler bu kattan kalkıyor. Bu katta kocaman bir bilgi ekranı göreceksiniz. Bu bilgi ekranından tren bilgilerinizi kontrol ederek peronu öğrenebilir ve trene geçebilirsiniz. İşte bu noktada da birkaç ipucu vermek istiyorum. Bilgi ekranında yer alan trenlerden hangisinin sizin treniniz olduğunu anlamak için öncelikle saate dikkat edin. Ardından biletinizde tren numarası görebiliyorsanız bunu karşılaştırın. Eğer hiç birini eşleştiremiyorsanız hemen arkanızda trenlere geçiş kısmında bulunan görevlilere biletinizi göstererek trenin son durağını ve hangisinin sizin treniniz olduğunu öğrenebilirsiniz. En kısa ve hızlı yol bu. Çünkü bazen biletlerde tren numarası yazılmamış olabiliyor. Gideceğiniz trenin son durağını bilemediğiniz için de tabelada yazan isimler size birşey ifade etmiyor. Aynı saatte birkaç tren oluyor ve işin içinden çıkmak biraz zaman alabiliyor. Trene binerken biletinizde yazan vagon numarasına göre binmeniz gerekiyor. Bunu da biletinizde Carozza kısmından öğrenebilirsiniz. Hemen yanında da koltuk numarasını göreceksiniz. Böylece karışıklık yaşamadan hızlı bir şekilde yerinize oturabilir ve yolculuğun keyfini sürebilirsiniz.

Benim zaman sorunum yok gideceğim yere yavaş yavaş da giderim diyorsanız hızlı tren yerine Regional trenleri de tercih edebilirsiniz. Regional trenler ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli şey istasyonlarda bulunan makinalara biletinizi okutarak geçerli hale getirmeniz. Çünkü Regional tren biletlerinde tarih, saat ya da koltuk numarası yazmıyor. Sadece nereye gittiğiniz ve sınıfı gibi bilgileri görebiliyorsunuz. Ancak makinalara okuttuğunuz an bilete tarih ve saat işleniyor ve geçerli hale geliyor. Bu ayrıntıyı atlamamakta fayda var. Çünkü aksi taktirde görevli kontrol ettiğinde biletiniz olsa bile geçerli kabul edilmediği için ceza yiyebilirsiniz.

Son olarak bir yere gittiğinizde ilk işiniz dönüş saatlerini öğrenmek olsun. Yoksa yemeklerin, ambiansın, manzaranın güzellğine kapılıp son treni kaçırabilir veya olmadık aktarmalar ile dönmek zorunda kalabilirsiniz. Tecrübeyle sabit.

 

 

6 likes

Author

Your email address will not be published.