Gez

Como Gölü : Cennetten Bir Köşe

Haziran 19, 2017

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

 

Como Gölü gezilecek ve görülecek yerler.

Milano’ya yolunuz düştüyse, meşhur Como Gölü’nü görmeden dönmek olmaz. İlla ki Como’ya da en az bir gün ayrılacak, söylendiği kadar güzel mi? romantik mi? Büyüleyici mi? test edilip onaylanacak ve gururla memlekete dönülecek. Sonra da tecrübeler bir bir anlatılacak.

İşte biz de tam olarak bu testi gerçekleştirmek üzere Milano seyahatimizde bir günü de Como’ya ayırdık. Como denince aklıma yediğim en güzel spaghetti al pomodoro ve işte bu lezzetin sarhoşluğundan Bellagio gelse de Como çevresindeki her köy ayrı bir güzelliğe, ayrı bir ambiansa sahip. Kesinlikle hafiflediğinizi hissediyorsunuz ve birbirinden güzel bu köyleri gezerken sebepsizce mutlu oluyorsunuz.

İşte bu güzel köyleri gezerken özellikle zamanınız kısıtlıysa, günübirlik bir gezi yapıyorsanız işinize yarayacak ve seyahatinizi planlamanızı kolaylaştıracak küçük ipuçlarını bulabileceğiniz Como Gölü rehberi.

Öncesinde Milano ile ilgili ipuçlarına ihtiyacınız olursa Milano Gezilecek Yerler, Yeme İçme, Milano’da Alışveriş, Milano UlaşımMilano’da Aperitivo yazılarına göz atabilirsiniz.

Como’ya ne zaman gidilir?

Gittiğiniz mevsimin Como için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü her dönem farklı bir Como ile karşılaşmanız mümkün. Ben anlatayım, siz de hangi Como size göre karar verin ve tercihinizi o mevsimden yana kullanın.

Yaz Como’su

Yaz aylarında turistik olduğu için insan kalabalığından, gölün ara sokaklarının güzelliğinden çok insan kalabalığı ile mücadeleye dikkat kesileceğiniz ve acıktığınızda oturacak yer bulmakta zorlanacağınız, konaklama için son derece yüksek fiyatlar bayılacağınız ultra hareketli bir Como size göreyse eğer, tercihiniz yaz ayları olsun.

Kış Como’su

Tir tir titremekten lanet olsun Como’su da gölü de diyeceğiniz. Sisten gölü görmeye gidip göremeden döneceğiniz, yemek için bu sefer kimseciklerin olmadığı, açık dükkan bulmakta bir hayli zorlanacağınız. Ama her şeye rağmen huzurlu ve yüksek sezon olmadığı için konaklama ve yeme içmeyi nispeten ucuza halledebileceğiniz bir Como size göreyse kışın gidin. Ama çok sıkı, sımsıkı giyinin. Bir de şemsiyenizi, yağmur botlarınızı yanınıza almanızda fayda var.

İlk bahar ve sonbahar Como’su

Böyle kat kat giyinmeden gezeyim, hem hareketli olsun, hem de boğmasın. Restoranlarda yer bulayım ama bomboş da olmasın. Şöyle güzelliğini doya doya yaşayayım. Romantik romantik takılayım diyorsanız kesinlikle bahar aylarında gitmelisiniz. Sıcakla, soğukla boğuşmadan Como’nun tadını çıkarabileceğiniz en güzel zamanlar kesinlikle bahar ayları.

Hangi mevsimin size göre olduğuna karar verdikten sonra aklınızda beliren diğer soruya açıklık getirelim. Como’ya nasıl gidilir?

como gölüne ulaşım

Como’ya ulaşım

Milano’dan Como’ya gitmek için birkaç alternatif arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken ilk tercih araba ve tren arasında olacaktır. Ben Como’da herkesin gitmeyi tercih etmediği köylere bile gitmek istiyorum. Uzun uzun yürümek yerine arabam ile gölün en güzel manzarasını yakalayabileceğim tepelere çıkmak istiyorum diyorsanız araba mantıklı bir tercih olacaktır. Ama otoban ücretlerini, park ücretlerini vs. de göz önünde bulundurun. Milano Centrale istasyonundan arabanızı kiralayabilirsiniz.

Tren ile Como’ya ulaşmak içinse, 3 farklı güzergahtan birini tercih etmeniz gerekecek. İlk seçeneğiniz Milano Centrale istasyonundan Como S. Giovanni istasyonuna gitmek. Bu yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor. Milano Cadorno İstasyonundan regional trenleri kullanarak Como Lago Nord istasyonuna ulaşmak ise ikinci alternatifiniz. Bu yolculuk da yaklaşık 1 saat sürüyor. Yine bir saat süren diğer bir alternatif ise Milano Centrale istasyonundan Varenna trenine binerek Esino İstasyonunda inmek. Bizim Como’ya giderken tercihimiz 3. Alternatiften yana oldu. 10 Euro’ya 1. sınıf biletlerimizi alıp, 1 saat güzel manzaralardan geçerek yaptığımız keyifli bir yolculuğun ardından Varenna Esino istasyonunda bizi en az yolculuk sırasında gördüğümüz manzaralar kadar güzel bir tren istasyonu karşıladı ve Como keşfimiz yemyeşil başladı.

Dönüşte ise ilk seçeneği tercih ettik. Varenna’dan başlayıp diğer köyleri gezerek Como’da günü noktalayıp Como Lago istasyonundan Milano’ya döndük. Siz de uğrayacağınız güzergahlara göre size en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

Como Gölü Çevresinde Ulaşım

Como Gölü çevresinde köyler arasındaki ulaşımın en kolay yolu vapur. Özellikle ana kasabalar arasında Navigazione firmasının sıklıkla seferleri bulunuyor. Dilerseniz günlük bilet alarak sırasıyla tüm köyleri dolaşabilirsiniz. Ya da direkt gideceğiniz durağa bilet alarak geçiş yapabilirsiniz. Gidilecek mesafeye göre bilet fiyatları değişiyor.

Biz Varenna’ya trenle ulaştıktan sonra çok fazla zamanımız olmadığı için, listemize Varenna’ya ek olarak Bellagio ve Como’yu ekledik ve Menaggio kasabasını es geçtik. Siz kendi güzergahınıza göre vapur seferlerini kontrol edebilirsiniz.

Ama mutlaka ilk işiniz vapur biletlerini almak olsun. Çünkü sezona göre çok sıra olabiliyor, bilet kalmayabiliyor veya istediğiniz seferin saati çok geç olabiliyor. Tüm bu ihtimallere karşı önleminizi alın ve planlamanızı ona göre yapın.

como bölgesinde ara sokoklarda yürünecek yerler, dar sokaklar, renkli evler

Como Çevresinde Gezilecek Yerler

Como Gölü çevresindeki kasabaların en meşhurları Varenna, Bellagio ve Menaggio. Biz Varenna, Belagio ve Como’nun şehir merkezini gezerek Como Gölü gezimizi tamamladık. Ama zamanınıza ve ilgi alanınıza göre bu seyahatin çapını genişletmek sizin elinizde. Como Gölü Haritası‘nı aşağıya bırakıyorum. Böylece gözünüzde canlandırabilir ve kendi planlamanızı yapabilirsiniz.

varenna köyü-como gölünde uğrancak duraklardan biri
Varenna

Tren ile de ulaşılabilen Varenna kasabası sakin, huzurlu ve görsel açıdan son derece keyifli. Varenna’ya gelmişken yapabileceğiniz en güzel şey, gölün kıyısında yürüyerek kasabanın ilk bakışta gizlenmiş güzelliğine doğru yol almak. Her adımda biraz daha şaşırmak. Gözünüze kestirdiğiniz bir köşede oturup gölü izlemek, ruhunuzu dinlendirmek. Eğer zamanınız ve gücünüz varsa biraz tepelere doğru yürümek ve en güzel Como Gölü fotoğraflarını çekmek.

como gölü, bellagio köyü, dar sokaklar, renkli evler
Bellagio

Como Gölü’nün en meşhur, en turistik, en havalı kasabası. Villaları, bahçeleri, otelleri ve rengarenk dar sokakları ile Como’da her daim en çok insanı burada görebilirsiniz. Eğer yanlış bir dönemde gitmezseniz en çok seveceğiniz kasabalardan biri burası olabilir. Mutlaka ara sokaklarında kaybolun, birbirinden güzel dükkanlarını keşfedin ve güzel bir yemek için mola verin. Evet yemek denince Bellagio’da durun. Bellagio’da iyi yemek ve iyi manzara bulabileceğiniz yerler mevcut. Özellikle Mistral adını her aramanızda bulabilirsiniz. Gerçekten hoş bir manzara ve atmofere sahip bu restoranda yemek yiyebilirsiniz. Ama bizim size bir de daha salaş, ara sokaklarda gizlenmiş ve adını öyle aramalarda bulamayacağınız bir önerimiz olacak; Bistrot restoran. Mutlaka deneyin. Göle has deniz mahsulleri ve lezzetli makarna çeşitleri ile gerçekten yüzünüzde kocaman bir mutluluk ve şaşkınlık ile oradan ayrılacağınızın garantisini veriyoruz. Fiyatlar da uygun. Aklınızda bulunsun. İtalya sınırları içerisindeki en iyi spaggetti al pomodoroyu nasıl oldu da orada yedik hala inanamıyorum. Ve Como’yu o lezzetle hatırlıyorum. Ayrıntılı bilgi için Bistrot restoran ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Menaggio

Menaggio, Varenna ve Bellagio’ya göre çok daha sakin bir kasaba. Doğayı keşfetmek, yürümek, temiz havayı içinize çekmek ve dinlenmek için son derece ideal. Ama biz zamanımız kısıtlı olduğu için ve diğer kasabaların daha çok methini duyduğumuz için Menaggio’yu elemek durumunda kaldık.

como golu-funikiler manzara sisli görüntü

Como

Como şehir merkezi diğer kasabalara göre daha büyük ve kalabalık. Como’nun en ünlü iki meydanı Piazza Cavour ve Piazza Volta. Gelmişken bu ki ünlü meydanda küçük bir tur atmadan dönmeyin.

Ben manzara delisiyim diyorsanız, işte size en tepelerden en güzel göl manzarasını yakalayabileceğiniz bir nokta Brunate. Burada bulunan finiküler sayesinde tepeye çıkarak nefes kesici fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Tabi sadece bu noktayı bilmek o fotoğrafları yakalamaya yetmiyor. Biraz da şansınız olması lazım. Yoksa bizim gibi sisli bir havaya denk gelebilirsiniz ve yukarı çıktığınızda gördüğünüz tek şey koca bir beyazlık olabilir. Finiküler kişi başı 5.50 Euro. Ve yaklaşık 5 dakikada yukarıda oluyorsunuz.

Yapmadan Dönmeyin

Como Gölü etrafındaki kasabalardan istediğiniz birkaç tanesini görmeden,

Köylerin ara sokaklarında kaybolmadan,

Mutluluktan şarkılar söylemeden,

Sizi havalara uçuracak lezzette bir yemek yemeden,

Gölün balıklarının tadına bakmadan,

Minik hatıralıklar almadan,

En güzel Como Gölü fotoğraflarını çekmeden,

Göl kenarındaki muhteşem villalara bakıp hayaller kurmadan,

Como şehir merkezinde Brunate bölgesinde finikülere binip şehre ve göle tepeden bakmadan dönmeyin.

 

1 likes

Author

Your email address will not be published.