Gez

Cinque Terre Gezi Rehberi

Ekim 3, 2017

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir 

Cinque Terre’ye gitmek için İtalya’nın neresinde olursanız olun ulaşmanız gereken bölge La Spezia’dır. Roma’dan mı gelirsiniz, Pisa’dan mı, Floransa’dan mı, Milano’dan mı yoksa Genova’dan mı orası size kalmış. Tek yapmanız gereken bulunduğunuz şehrin ana tren garına giderek sizi La Spezia’ya veya Levanto’ya götürecek olan trene binmek ve heyecanla, hayaller kurarak, merak ederek, keyifle geçireceğiniz bir yolculuğun sonunda Cinque terre bölgesine varmak

Biz yolculuğumuza Milano’da başlayıp, Genova ile devam ettiğimiz için, Cinque terre’ye de Genova’dan geçtik. Ancak biletimizi Levanto’ya değil, saat itibariyle bize daha uygun geldiği için La Spezia’ya aldık. Uzaktan yakına doğru gezimize başladık. Yolculuğumuz yaklaşık 2 saat sürdü. Bilet içinse kişi başı 11 euro ödedik.

Cinque Terre’de köyler arasında ulaşım

Cinque Terre’de köyler arası ulaşımın en kolay yolu tren. La Spezia veya Levanto’ya ulaştığınızda ilk işiniz istasyonda bulunan Tourist Info’ya uğramak olsun. Buradan kişi başı 16 Euro‘ya alacağınız Cinque Terre kart sayesinde Levanto- La Spezia arasında işleyen trenlere gün boyu ücretsiz olarak binebilirsiniz.

Kendime güveniyorum. Trekking benden sorulur diyenler yine Cinque terre kart ile köyler arasındaki trekking yollarını kullanarak ulaşımını sağlayabilir. Ama bunun için antremanlı olmanızı öneririm. Kimi parkurlar son derece zorlayıcı. Ancak karşılaşacağınız manzaralar size iyi ki yürümüşüm dedirtecektir eminim.

Araba Cinque terre için aklınıza gelecek son seçenek olsun. Çünkü köylerin içine araba ile girilmiyor. Köylerin üst kısımlarında yer alan otoparklarda arabanızı park edip yürüyerek köylerin içine inmeniz gerekiyor. Otoparkta yer bulma sıkıntısını da hesaba kattığınızda hem zaman kaybı hem stres. Arabayla geliyorsanız bile köyleri gezeceğiniz süre boyunca arabanızı La Spezia’da veya Levanto’da park etmenizi ya da köylerde konaklayacaksanız, kalacağınız köyde park edip gezdiğiniz süre boyunca unutmanızı tavsiye ederim.

Köyler arasında denizden ulaşım imkanı da bulunuyor. Mart ve Kasım ayları arasında La Spezia –Portovenere limanlarından kalkışla, deniz bağlantısı bulunmayan Corniglia haricindeki tüm köyleri gezebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kişi başı 35 Euro’ya tüm gün kullanabileceğiniz bir bilet almak. Bir de hava durumuna ve sefer saatlerine dikkat etmek. Bu rengarenk köyleri denizden görmek de kesinlikle ayrı bir keyif.

Cinque Terre Konaklama

 

Cinque terre’yi gezmek için illa ki Cinque terre’de konaklamanız gerekmiyor. Bu iyi haber. Çünkü bu 5 köyde konaklama imkanı kısıtlı ve dolayısıyla da fiyatlar yüksek . Bu nedenle La Spezia veya Levanto’da kalabilir ve kısa bir tren yolculuğu ile köylere ulaşabilirsiniz.

Ama o atmosferi yaşamak, treni kaçıracağım telaşı olmadan, yemek, içmek, eğlenmek isterseniz yine de tercih edebilirsiniz. Özellikle yazın geliyorsanız ve denize girmek gibi de bir planınız varsa Monterosso al Mare’de kalabilirsiniz.

Gün batımını izlemek ve güzel bir akşam yemeği sonrası , keyfinizi olabildiğince uzatmak içinse Vernazza veya Manarola’da kalın.

Biz bu seçeneklerin hiç birini tercih etmedik. Genova’da kaldık. Ve Cinque terre’ye günü birlik geldik. Sabah erkenden  yola çıktık, akşam ise yemeğimizi yiyip, keyfimizi yapıp günü batırdıktan sonra köylere veda edip Genova’ya döndük. Bu da değerlendirebileceğiniz bir diğer konaklama alternatifi.

Şimdi rengarenk köylere biraz daha yakından bakalım.

Monterosso Al Mare

5 köy arasında en büyüğü Monterosso Al Mare. Yolculuğunuza Levanto’dan başlarsanız ilk köy La Spezia’dan başlarsanız son köy. Monterosso Al Mare, Cinque terre’nin renklerini dokusunu en az yansıtan köy olmakla birlikte denize girmeden olmaz diyenler için en doğru adres. Hava denize girmenize izin vermese bile kumsalda yürüyebilir, dalgaların ayaklarınızı ıslatmasına izin verebilir ve zamanı, mekanı, yaşınızı herşeyi unutabilirsiniz. İçinizdeki çocuk çığlık çığlığa sahilde koşarken siz de anılarınıza unutulmaz anlar eklersiniz.

Deniz dışında yapabileceğiniz aktivitelerden biri de sahil boyunca uzanan yürüyüş yolunu kullanarak köyü keşfe çıkmak. Sıcaktan bunalırsanız kafelerden buz gibi bir içecek veya dondurma alarak serinleyebilir ve güzel kareler yakalayabileceğiniz noktalar keşfedebilirsiniz.

Varnezza

Fotojenik açıdan en güzel köylerden birisi Varnezza. Meydanda yer alan kafe ve restoranları her daim capcanlı. Akşam yemeği için bir durak arıyorsanız Manarola veya Varnezza arasında bir tercih yapmanızı öneririm. Biz Varnezza’yı tercih ettik. Ve çok önerilen restoranlardan biri olan Gambero Rosso’da akşam yemeğimizi yedik. Kesinlikle doğru bir tercih olduğunu söyleyebilirim. Gambero Rosso’da özellikle deniz mahsulleri konusunda yüzünüzü güldürecek seçenekler mevcut. Ama ben makarna yemek istiyorum diyorsanız da kesinlikle mutlu ayrılacağınızı garanti edebilirim. Güzel bir cinque terre şarabı eşliğinde Varnezza’nın güzelliğine karşı günü sonlandırabilirsiniz.

Biz Ligurya bölgesinin meşhur Trofie al Pesto’sunu denedik. Makarnanın tazeliği, pesto sosun kokusu ve lezzeti hala aklımda. Bu güzelliğe ise bölgesel bir beyaz şarap eşlik etti. İsmi Cinque terre doc. olan şarabı o kadar beğendik ki güzel bir hatıra olması için almak istedik. Ama saat itibariyle açık market yoktu, restoranda ise büyük boy olarak gelip, kadeh servis yapıldığı için satamıyorlardı. Ama bu bölgenin misafirperver ve sıcak kanlı insanları bizi tabi ki şarapsız bırakmadı. Hesabı istediğimizde garsonumuz Mateo elinde küçük boy bir cinque terre dog ile geldi. Ve bu küçük boyu benim kendi şarabım. Size hediye etmek istiyorum dedi. Bu jest karşısında yaşadığımız şaşkınlığı ve mutluluğu anlatamam. Böylece güzel İtalya’nın güzel köylerinden birinden evimize güzel bir şarapla ama en önemlisi de harika bir anıyla dönmüş olduk.

Fiyatlar konusunda küçük bir ipucu vermek gerekirse, kuzey İtalya bölgesi için ortalama bir fiyattı diyebilirim. Ne çok pahalı ne de çok ucuz. Deniz ürünlerinde fiyatlar farklı olmakla birlikte, bizim gibi makarna ve şarap yapar üzerine de bir tatlı söylerseniz ödeyeceğiniz rakam kişi başı ortalama 30 Euro’dur. Ama kesinlikle fiyatını hakkettiğinden emin olabilirsiniz.

Manarola

Manarola Cinque Terre’nin en fotojenik köyü olarak gösterilen bir diğer köy. Belki de en güzeli. Özellikle günü batırmak ve etkileyeci fotoğraflar çekmek için tercih edilebilir.Manarola’da mutlaka biraz efor sarf edip köyün tepelerine doğru çıkın, göreceğiniz manzara karşısında kesinlikle tarifsiz bir mutluluk duyacaksınız. Tepede yer alan cafelerden birine oturup hayallere de dalabilirsiniz.

Riomaggiore

Levanto’dan başladığımızda karşımıza son çıkan köy Riomaggiore. Riomaggiore de en az diğer köyler kadar keyifli. Hatta bizim için en keyiflilerinden oldu. Bu köyün olmazsa olmazı külahta verilen karışık deniz ürünleri kızartması. Bir külah kızartmanızı yanına da buz gibi şarabınızı alıp doğru, limana, kayalıklara…Kendinize güzel bir yer de buldunuz mu tamamdır. Evlerin renkli harmonisi, dalga sesleri, yemeğinize ortak olmak isteyen martılar ve buram buram İtalya kokan bir balıkçı kasabası. Daha ne olsun.

Corniglia

Denize kıyısı olmayan tek köy ise Corniglia. Yukarıda kalan Corniglia’ya, trenden indikten sonra zorlu bir 365 basamak ile ya da cinque terre kartın nimetinden yararlanıp, tren istasyonunun önünden kalkan otobüsler ile ulaşabiliyorsunuz. Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için genel öneriler ve araştırmalarımız sonucunda bu köyü es geçtik, zamanımızı diğer dört köye harcadık. Ama daha çok vaktiniz varsa, bu bölgeyi bir de yukarıdan görmek için Corniglia’yı da ziyaret edin ve birkaç güzel kare ile bunu taçlandırın.

0 likes

Author

Muge Muslu

Your email address will not be published.